اقامت در ترکیه

اقامت در ترکیه

انواع اقامت ترکیه

 • اقامت توریستی ترکیه ( از طریق اجاره ملک)
 • اقامت ترکیه از طریق خرید ملک
 • اقامت ترکیه از طریق ازدواج
 • اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری (ثبت شرکت )
 • اقامت دانشجویی ترکیه
 • اقامت کوتاه مدت ترکیه
 • اقامت بلند مدت ترکیه
 • اقامت بشر دوستانه ترکیه

 

اقامت توریستی ترکیه

افرادی که قصد اقامت کوتاه مدت در ترکیه را دارند می توانند از طریق اقامت توریستی ترکیه اقدام نمایند. این نوع اقامت به اقامت با اجاره ملک نیز معروف است. این نوع اقامت دارای مدت ۹۰ روزه یعنی ۳ ماه می باشد ; برای گرفتن این نوع اقامت نیازی به اخذ ویزا نمی باشد ( البته برای هموطنان ایرانی) و افراد متقاضی اقامت ترکیه می توانند در کشور ترکیه هر ۱۸۰ روز ۹۰ روز بدون نیاز به داشتن ویزا یا اجازه اقامت ترکیه بدون مواجهه با هیچ مشکلی ساکن شوند. البته باید توجه داشت با این نوع ویزا اجازه هیچ نوع کاری مثل دادوستد و کار یا تحصیل در ترکیه وجود ندارد.

 اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه 

این نوع از اقامت در عین کم هزینه و رایج بودن ، کم ثبات ترین و پر ریسک ترین اقامت ترکیه قلمداد میشود .

علت اینکه میگوییم پرریسک ترین اقامت ترکیه ، اقامت توریستی است این است که حتا با ارائه کلیه مدارک خواسته شده ، ممکن است اداره مهاجرت درخواست شما را قبول نکند ویا شما را به اصطلاح ریجکت کند . درصورت ریجکت شدن ، شما باید ظرف مدت ۱۰ روز خاک ترکیه را ترک کرده و تا ۶ ماه بعد از آن هم نمیتوانید درخواست مجدد برای اقامت توریستی بدهید .

اضافه میکنیم که قانون پشتوانه محکمی برای این اقامت ندارد و حتا در صورت صدور این اقامت برای شما، هیچ سابقه ای برای دریافت شهروندی ترکیه به شمار نمیرود.

اطلاعیه مهم :

در زمان تهیه این مطلب (مارچ 2020) آخرین تغییر قانون تمدید اقامت توریستی به شرح زیر اعمال شده است :

بر اساس مصوبه جدید در مورد بند «e» ماده یک قانون «۶۴۵۸/۳۱ اتباع خارجی و حفاظت بین‌المللی» در باره اخذ و تمدید اقامت ترکیه به صورت موقت توریستی در ترکیه، اتباع خارجی به جز شهروندان کشورهای عضو سازمان همکاری توسعه و اقتصادی(اتریش، بلژیک، کانادا، دانمارک، فرانسه، آلمان، یونان، ایسلند، ایرلند، لوکزامبورگ، هلند، نروژ، پرتغال، اسپانیا، سوئد، سوئیس، ترکیه، انگلیس و آمریکا، ایتالیا، ژاپن، نیوزیلند، فنلاند، استرالیا، جمهوری چک، مجارستان،  مکزیک، کره جنوبی، لهستان و جمهوری اسلواکی) ، اتحادیه اروپا، فدراسیون روسیه و جمهوری خلق چین از یکم ژانویه سال ۲۰۲۰ اقامت موقت گردشگری را به مدت یک سال اخذ خواهند کرد.

مطابق این طرح جدید، متقاضیان تمدید اقامت ترکیه به صورت موقت توریستی تنها می توانند حداقل پس از گذشت یک سال از پایان مهلت اقامت یک ساله توریستی خود دوباره به دریافت این اقامت مراجعه کنند.

بر این اساس، اتباع خارجی از جمله شهروندان ایران می توانند پس از پایان مهلت اقامت ترکیه به صورت موقت توریستی، طبق مقررات موجود بین کشور متبوع و ترکیه به کشور ورود و خروج کنند. اتباع خارجی در هر ۱۸۰ روز سال مجموعا می توانند ۹۰ روز در ترکیه اقامت داشته باشند.

در همین زمینه متقاضیان در صورت پایان مهلت اقامت توریستی‌شان و حائز بودن شرایط لازم می توانند از موارد دیگری مانند تحصیل، مالکیت اموال غیرمنقول یا اجازه کار که در سایت «www.goc.gov.tr» نیز اعلام شده است، اقامت ترکیه را اخذ کند.

شاید پیش خود سوال کنید چطور میتوان اقامت ترکیه به صورت توریستی را گرفت؟ هزینه آن چقدر است ؟  این خبر خوش را به شما میدهیم که گروه ترکیه پرتال با تجربه چندین ساله خود در این حوزه اطلاعات کافی و صحیح را در اختیار شما قرار خواهد داد .

مدارک لازم جهت اقامت ترکیه به صورت توریستی در قانون جدید :

 • قرارداد اجاره خانه به مدت یک سال به نام شخصی که قصد اخذ اقامت دارد. ۳ نفر (حتی بیشتر بسته به شرایط) با یک قرارداد امکان اخذ اقامت دارندو یا دریافت برگه از هتل که به همین مدت زمانی اشاره کند (این ادرس توسط اداره امنیت چک میشود)
 • بیمه سلامتی یکساله
 • درخواست راندوو( وقت مراجعه جهت تحویل مدارک به اداره کوچ )
 • تایید اجاره نامه توسط دفترخانه ( نوتر )
 • پاسپورت و کپی پاسپورت
 • عکس ۴ قطعه مخصوص کارت اقامت
 • دریافت شماره مالیاتی از ورگی دایرسی (vargı numurası)
 • فیش واریز اداره مهاجرت

حضور فرد برای تمدید اقامت ترکیه الزامی شده است و فرایند تمدید اقامت کاملا شبیه درخواست اقامت برای اولین بار شده است این در حالی است که پیش ازاین، فرایند تمدید اقامت به صورت پستی انجام می‌شد

در ادامه مامور اداره مهاجرت ” بنا به تشخیص خود ” میتواند مدارک دیگری را از شما درخواست کند مثل عدم سوء پیشینه از ایران و ترکیه ، حساب بانکی و …

بهتر است بدانید که این مدارک به نسبت تعداد درخواست اقامت توریستی ، کم و زیاد میشوند و حتا گاهی تهیه آنها سخت و پرهزینه است .

 

اقامت از طریق خرید ملک

بنا بر قانون شماره ۶۴۵۸ که در تاریخ ۱۱ / ۰۴ / ۲۰۱۳ در روزنامه های رسمی جمهوری ترکیه منتشر شده است; اتباع خارجی با خرید ملک می توانند اقامت یک ساله این کشور را گرفته و تا هشت سال این اقامت را تمدید کنند. پس از این هشت سال  در صورت تمایل و چنانچه بیش از ۴٫۵ سال در خاک ترکیه بوده باشند، می توانند برای  دریافت اقامت دائم اقدام نمایند.

خرید ملک در ترکیه حساسیت های خاص خود را دارد; در این سایت اطلاعات لازم و کافی برای خرید ملک را در اختیار شما قرار خواهیم داد تا بتوانید بهترین ملک را با توجه به شرایط مورد نظرتان شناسایی کنید.

این راه برای کسانی که قدرت مالی مناسبی دارند آسان ترین راه گرفتن اقامت در ترکیه میباشد; قیمت خانه ها در استانبول  بطور میانگین ۳۰۰ هزار لیر میباشد و در آنکارا و ازمیر هم تقریبا” به همین صورت است اما در شهرهای دیگر قیمتها پایینتر هستند; به وسیله دریافت این اقامت ، کل اعضاء یک  خانواده میتوانند اجازه اقامت در ترکیه را بگیرند.

اقامت ترکیه با خرید ملک در شهرهای بزرگ مانند استانبول ، انتالیا ، انکارا ، ازمیر بصورت یکساله و بنا به تشخیص مامور اداره مهاجرت حتی دو ساله صادر میشود مدارک دیگری مانند سو پیشینه ،گواهی سلامت نیز بنا به تشخیص ممکن است خواسته شود اقامت ترکیه به افراد درجه یک همسر،فرزندان زیر ۱۸ اعطا میشود

آیا اقامت ترکیه با خرید ملک  میتواند به شهروندی ختم شود؟

حواب این سوال در گرو به عمل آوری دو شرط مهم است اول اینکه پنج سال پیاپی اقامت ترکیه از طریق شخص تمدید شود و فاصله ای بین سالها نباشد دوم اینکه مدراک مستند دال بر دارابودن درامد  طی ۵ سال ارائه نماید این مدارک میتواند درامد از ایران باشد میتواند بصورت قانونی درامد از ترکیه به رویت دولت ترکیه برسد.

اقامت ترکیه با خرید ملک چه مزایایی دارد؟

اقامت ترکیه با خرید ملک به شما شماره ملی اتباع خارجی دریافت کرده که با استفاده از این شماره ملی امکان افتتاح حساب بانکی در ترکیه ، ثبت نام در مدارس دولتی و خصوصی ،امکان به جریان انداختن پرونده های در ادارات و سازمانهای دولتی ، ثبت شرکت و فعالیتهای سرمایه گذاری ، امکان استفاده از تسهیلات بانکی و تقریبا کلیه موارد که برای یک شهروند ترک از ان برخوردار است میتوانید برخوردار شوید

اقامت ترکیه با خرید ملک از چه خدماتی برخوردار نیستید؟

مجوز کار ترکیه

پروسه دریافت مجوز کار ترکیه ارتباط مستقیمی به خرید ملک در ترکیه ندارد برای دریافت مجوز کار درترکیه یا باید شخصا نسبت به ثبت شرکت در ترکیه اقدام نمایید و پس از آن پروسه مجوز کار را درخواست کنید یا بایدشرکتی در ترکیه که جداقل ۵ نیروی ترک را داشته باشد نسبت به اخذ مجوز کار برای شما اقدام نماید نکته مهم این است که با اقامت ترکیه با خرید ملک کلیه پروسه های قانونی در ترکیه انجام میشود ولی اگر شما اقامت در ترکیه نداشته باشید و خواهان اخذ مجور کار باشید بخشی از پروسه در ایران در سقارت ترکیه انجام خواهد شد.

با خرید ملک در ترکیه میتونیم مستقیم شهروندی ترکیه بگیریم و ۸ سال تمدید نکنیم ؟

اولین چیزی که در روند اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک و دریافت اقامت ترکیه لازم دارید ; وکیل کارآزموده ای است ; که این مراحل را طی کرده باشد و در تمام مسیر همراه شما باشد

شاید فکر کنید که بدون وکیل هم میتوانید این روند را خودتان انجام دهید اما اگر به جزییاتی که در این بخش به شرح آن خواهیم پرداخت توجه کنید ; نیاز به بکار گیری  یک وکیل کار آزموده را به وضوح احساس خواهید کرد .

مراحل به شکل زیر خواهد بود :

اولین مرحله کار با انتخاب ملک مورد نظر شروع میشود ; توجه داشته باشید که ملک خریداری شده باید از شرکت و یا صاحب  ملک که شهروند ترک باشند خریداری شود .

بر اساس قوانین اولیه در این بخش ; واریز پول میبایست مستقیماٌ از حساب سرمایه گذاردر خارج از ترکیه  به حساب فروشنده در داخل ترکیه واریز گردد ; اکا با توجه به شرایط خاص برخی از کشورها مانند ایران که امکان واریز پول با این شرایط وجود ندارد ; تبصره قائل شدند

مطابق با این تبصره این شهروندان میتوانند پول را از طریق صرافی ها به حساب خود در ترکیه واریز کنند و سپس از حساب خود در داخل ترکیه به حساب بانکی فروشنده ملک واریز کنند ; معمولاٌ برای بازکردن حساب نیلز به اقامت ترکیه دارید ; اما وکیل میتواند در باز کردن حساب بانکی بدون نیاز به داشتن اقامت به شما کمک کند .

قبل از اینکه سند ملک خود را تحویل بگیرید ; حتماٌ کارشناس رسمی دولت باید ملک شما را کارشناسی کند و رقم کارشناسی خود را مشخص کند; این بخش از پروسه بسیار اهمیت دارد چون مبلغی که ملک کارشناسی میشود ; میبایست بسیار نزدیک به رقم خرید شما و بالای ۲۵۰٫۰۰۰ دلار باشد و در این مرحله نیز حضور وکیل بسیار مورد نیاز است.

در زمان به نام شدن سند وکیل بر پروسه رهن گذاشتن روی سند ملک نظارت میکند ; تا به درستی انجام شود و رهن سه ساله برای اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک و دریافت اقامت ترکیه ; روی ملک شما گذاشته شود .

پس از اتمام پروسه به نام شدن سند ;مدارک شما توسط وکیل به آنکارا ارسال میگردد تا پروسه شروع  شود .

پس از آن همراه با وکیل به اتاق تجاری منطقه مربوط مراجعه می کنید و در بخش مربوط به سرمایه گذاران خارجی ; مصاحبه میشوید و کارت های اقامت مخصوص سرمایه گذاران را دریافت میکنید ; روی این کارت ها اقامت مربوط به سرمایه گذاران ذکر شده است .

 پس از آن مابقی مدارک شما از جمله ترجمه های مربوط به مدارک شما توسط وکیل تکمیل شده ; پس از حدود ۳ تا ۶ ماه کارت مربوط به شهروندی شما از اداره نفوس ترکیه دریافت میشود و شما دیگر یک شهروند ترک خواهید بود .

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *