خدمات درمانی در ترکیه

کشور ترکیه از لحاظ خدمات درمانی و سلامت نسبت به سایر کشور های منطقه پیشرفت چشمگیری داشته است و استاندارد های پزشکی این کشور در سطح اروپا ولی با قیمتی پایین تر است همچنین در سراسر این کشور حتی در روستاها، بیمارستان های دولتی و خصوصی وجود دارد که بهترین امکانات را عرضه می کنند به همین دلیل بسیاری از ایرانیان تمایل دارند خدمات درمانی خود را در این کشور انجام دهند.

 بر طبق قانون جدید حق شهروندی ترکیه همه ی شهروندان این کشور باید بیمه شوند و اتباع خارجی که نسبت به اقامت این کشور اقدام می کنند نیز باید به طریقی خود را بیمه کنند تا مانند شهروندان ترکیه از هزینه کمی برای درمان بهره ببرند. توجه داشته باشید در این کشور فقط هزینه اورژانس و حمل بیمار بصورت رایگان است و در باقی مراحل، هزینه های جداگانه و نسبتا بسیاری باید پرداخت شود، پس حتما باید در انتخاب شرکت بیمه ای که قرار است شما را بیمه کند دقت داشته باشید. در نتیجه اگر شما به هر طریقی اعم از تحصیلی – سرمایه گذاری – ثبت شرکت کار – کار – ازدواج و…. قصد اقامت ترکیه را داشته باشید برای دریافت و تمدید اقامت حتما باید بیمه درمانی در ترکیه  داشته باشید. برای بیمه کردن خود در این کشور شما موظف به دانستن نکات و شرایط و همچنین انواع بیمه درمانی در ترکیه هستید.

 

انواع بیمه درمانی در ترکیه

به طور کلی انواع بیمه درمانی در ترکیه به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

بیمه دولتی توسط شرکت های خصوصی:

این بیمه در دو حالت امکان پذیر است که شما سرمایه گزار یک شرکت باشید یا یک شرکت را به ثبت برسانید و یا با اجازه کار از دولت ترکیه در یک شرکت خصوصی مشغول به کار باشید در این صورت بیمه دولتی به شما تعلق میگیرد.

بیمه خصوصی توسط شرکت های خصوصی:

 این بیمه یکی از رایج ترین بیمه ها به شمار می آید و به افرادی تعلق می گیرد که به نوعی اقدام به دریافت اقامت ترکیه کنند البته به جز اقامت از طریق کار و سرمایه که به آن اشاره شد بسیاری از ایرانیان مهاجر نیز از این روش برای بیمه کردن خود استفاده می کنند.

 

بیمه دانشجویی ترکیه

یکی از راه های اخذ اقامت ترکیه ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه و دریافت ویزای تحصیلی این کشور است که برای دریافت آن، موظف به قبولی در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر و قبول شرایط آنها هستید چون دانشگاه های این کشور در رتبه خوبی قرار دارند بسیاری را از سراسر دنیا به خود کشانده و برای اقامت از این روش استفاده  می کنند. پس از اقامت نیازمند دریافت بیمه هستید که یکی از انواع بیمه درمانی در ترکیه بیمه دانشجویی است در این روش دانشجوها موظف هستند ظرف سه ماه از تاریخ پذیرش آنها در دانشگاه، باید به سازمان ها و مراکز تامین اجتماعی محل تحصیلشان مراجعه کنند و در آنجا اقدام به دریافت بیمه کنند. هزینه بیمه دانشجویی به این صورت می باشد که برابر یک سوم حقوق ۳۰ روز متوالی در این کشور است با این روش خود را بیمه کنید و از خدمات درمانی این کشور بهره مند شوید درضمن شما فقط با داشتن این بیمه می توانید اقامت موقت خود را دریافت نمایید.بد نیست بدانید که برخی از دانشگاه های ترکیه خود دارای خدمات درمانی مناسبی است که بصورت رایگان در اختیار دانشجویان می گذارد.