خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه و شرایط عمومی آن

 

ترکیه به عنوان یک کشور با تاریخ غنی، میراث فرهنگی چشمگیر و جذاب و آب و هوای زیبا و سواحلی به عنوان مکان های جذاب به خصوص مکان هایی در شهرهایی همچون آنتالیا، بدروم و فتحه شناخته شده است. خرید ملک در ترکیه یکی از روش های سرمایه گذاری و اخذ اقامت در این این کشور می باشد. اما اتباع خارجی تنها می توانند عراضی و آپارتمان های مشخص شده از سمت دولت ترکیه را خریداری نمایند و امکان خرید ملک در دهکده ها و یا مناطق روستایی و همینطور اجازه خرید ملک در اطراف مناطق نظامی را ندارند.

 اجاره ملک در ترکیه نیز می تواند سبب اخذ اقامت موقت در ترکیه شود، البته قوانین مربوط به این روش در سال 2020 تغییر یافته است، که در ادامه بررسی خواهد شد.

سرمایه گذاران بین المللی بیشتر تمایل دارند برای تعطیلات خود و بسته به سبک زندگی اقدام به انتخاب خرید ملک در ترکیه نمایند. به ویژه سرمایه گذاران از خاورمیانه بیتشر تمایل دارند در آپارتمان ها و ویلا های مدرن اقدام به سرمایه گذاری کنند. برای این موضوع بیشتر آنتالیا، فتحیه، دالیان، کالکان و استانبول مورد توجه آنان می باشد. البته شرایط اقتصادی نامساعد در ترکیه سبب کاهش ارزش ارز این کشور در سال های اخیر شده است، به همین دلیل بسیاری از افراد خرید ملک در ترکیه را امری سود آور نمی دانند.

 

خرید ملک در ترکیه و قوانین اخذ اقامت

بر اساس آیین نامه جدید افراد و سرمایه گذاران خارجی در ترکیه می توانند به ارزش 250،000 دلار آمریکا صاحب املاک و مستغلات در ترکیه شوند و طبق قانون ترکیه قادر خواهند بود در خواست خود را مبنی بر اخذ تابعیت ترکیه اعلام نمایند. از طرفی دیگر، سرمایه گذاران خارجی برای حفظ شهروندی خود به عنوان اتباع ترک باید معیار های مورد نظر کشور ترکیه را حفظ کنند. در این راستا افراد باید به مدت 3 سال ملک خریداری شده را حفظ کنند. البته سرمایه گذارانی که بتوانند ملکی را به ارزش 500،000 دلار آمریکا خریداری نمایند، برای کسب اقامت و تابعیت ترکیه نیازی به اثبات شرایط بالا ندارند.

علاقه مندان جهت کسب اقامت می توانند به غیر از خرید ملک در ترکیه با سرمایه گذاری به ارزش 500،000 دلار آمریکا به عنوان سپرده گذاری در بانک های ترکیه اقدام به اخذ اقامت و تابعیت نمایند. البته به شرط آنکه بتوانند به مدت 3 سال سپرده مورد نظر خود را در بانک های ترکیه حفظ کنند.
بنابراین شرایط مورد نیاز برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک وسرمایه گذاری در ترکیه به شرح زیر می باشد:

  • خرید ملک به ارزش حداقل 250،000 دلار آمریکا

  • حفظ ملک خریداری شده به مدت 3 سال
  • پر کردن فرم و در خواست خود مبنی بر سرمایه گذاری و اخذ اقامت
  • 2 قطعه عکس 5*6
  • ارائه گذرنامه و یا سندی بر وضعیت تابعیت متقاضی
  • ارائه گواهی و وضعیت مدنی
  • ارائه رسید واریز مالیات و پرداخت هزینه ها به وزارت دارایی ترکیه
 
 

خرید ملک در ترکیه و مراحل قانونی آن

سرمایه گذاران زمانی که آپارتمان و یا خانه مورد نظر خود را انتخاب کردند می توانند با جزئیات قرار داد و شرایط خرید ملک در ترکیه و بررسی توافق نامه اقدام به انعقاد قرار داد نمایند. سرمایه گذاران خارجی قادر خواهند بود در مدت زمان حضور خود در ترکیه از وجود یک مترجم حقوقی که توسط دفاتر اسناد رسمی دولت منصوب شده است راهنمایی دریافت کنند. همینطور افراد می توانند برای این امر از وکیل خبره ای که با قوانین خرید ملک در ترکیه آشنا می باشد، استفاده نمایند. در مرحله بعدی افراد می بایست گذرنامه خود را برای ترجمه به دفتر اسناد رسمی ببرند. این کار برای ضریب امنیتی بالا از الزامات دولت ترکیه می باشد. سپس طرفین قرارداد که از سمت ترکیه مشخص گردیده می توانند قرار داد مورد نظر را امضا کنند. در این مرحله متقاضیان می توانند مبلغ مورد توافق را به حساب فروشنده واریز نمایند. پس از آن شخصی که وکالت شما را بر عهده دارد می تواند قرار داد را بر اساس شرایط و مکان مشخص شده ملک خریدار، اطلاعات تکمیلی همچون تعداد طبقات، شرایط اسکان و همینطور گذرنامه خریدار را برای تبدیل به یک سند رسمی به مراجع ذی ربط نشان دهند تا فرایند برا اساس قوانین ترکیه صورت گیرد و سند رسمی اعطا شود.

این سند TAPU نام دارد که شامل عکس مالک و یک تمبر و امضای رسمی خریدار می باشد. این موضوع بسیار مهم می باشد که افراد با بررسی درج اطلاعات، اطمینان خاطر پیدا کنند.

پس از اتمام این مرحله اداره مالیات محلی باید برای افراد یک حساب بانکی در ترکیه باز کند و این موضوع جهت خرید ملک در ترکیه الزامی است. پس از افتتاح حساب بانکی، یک شماره مالیات اختصاصی به سرمایه گذاران اعطا می شود که باید آن را در شهرداری محلی و منطقه ثبت کنند.

در مرحله انتقال سند به خریداران ملک در ترکیه می بایست 3٪ از ارزش ملک را به عنوان مالیات و عوارض از افراد دریافت نمایند. همچنین متقاضیان باید 3٪ از ارزش خرید ملک را به عنوان “هزینه تمبر” پرداخت کنند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *