بیمه سلامت خارجیان در ترکیه

بیمه درمانی خارجی ها در ترکیه به نسبت سایر کشورهای منطقه در سال های اخیر رشد و پیشرفت زیادی را داشته است. در صورتی که به استانداردهای پزشکی و درمانی ترکیه نگاهی اجمالی داشته باشیم متوجه می شویم که ترکیه در زمینه پزشکی و درمانی دارای استانداردهایی در سطح اروپا می باشد فقط با این تفاوت که از نظر هزینه های پزشکی بسیار باصرفه تر است. در سال های گذشته به دلیل رشد اقتصادی بالا در بسیاری از مناطق ترکیه حتی روستاهای این کشور بیمارستان های بسیاری افتتاح و راه اندازی شدند. حتی در بسیاری از روستاهای دورافتاده ترکیه ساکنین به خدمات پزشکی و درمانی مناسب دسترسی دارند. البته دولت توانسته است با تصویب قوانین شهروندان خود را الزام به بیمه کردن نماید. و همچنین با تصویب هیات دولت در خصوص افرادی که برای اقامت در ترکیه و یا اخذ شهروندی ترکیه اقدام کرده اند ثبت نام بیمه درمانی برای خارجی ها در ترکیه الزامی شده است.  به همین جهت در صورتی که شما برای مواردی به مانند کار در ترکیه ، ثبت شرکت در ترکیه ، سرمایه گذاری در ترکیه، تحصیل در ترکیه و … اقدام می کنید در کنار آن نیز لازم است برای بیمه درمانی نیز اقدامات لازم را انجام دهید

در تاریخ ۱۱ آوریل سال ۲۰۱۴، قانون شماره ۶۴۵۸ در مورد حقوق افراد غیرمقیم و محافظت از حقوق بین‌الملل تصویب شد. این قانون برای الزام به دریافت بیمه درمانی برای افرادی که درخواست اقامت در ترکیه دارند اجباری شد

‌تمامی افرادی که قصد اقامت هرچند کوتاه مدت در ترکیه را دارند بایستی خود را در این کشور بیمه کنند، چراکه هزینه مداوا و خدمات پزشکی حتی سرپایی در ترکیه به نسبت ایران به صورت آزاد بسیار بالا است. علاوه بر این، کسانی‌که برای اخذ ویزای کوتاه مدت اقدام می کنند برای گرفتن حق اقامت بایستی حتما بیمه شده باشند. دفاتر خصوصی متعددی این کار را انجام می دهند و بیمه های خصوصی یکساله از 200 لیر الی 2000 لیر با موارد شمول مختلف این کار را انجام می‌دهند. هزینه‌ی بیمه برای رده‌های سنی و شغلی مختلف، متفاوت است. برای مثال اغلب دانشگاه‌های دولتی با هزینه ی 600 لیر، سالیانه دانشجوهای خود را بیمه می کنند. در این میان چیزی که بسیار اهمیت دارد و اکثراً دانشجوهای تازه ورود از آن بی خبرند این است که تمامی دانشجوهای خارجی در طول سه ماه اول دانشجویی حق استفاده از بیمه ی دولتی خود کشور ترکیه (SGK)  را دارند و این بیمه مزایای زیادی برای دانشجویان از لحاظ هزینه و دریافت خدمات درمانی دارد. برای اطلاع از شرایط دریافت این بیمه کافیست به نزدیکترین (sosyal güvenlik kurumu )یا مرکز بیمه تامین اجتماعی محل زندگی خود مراجعه کنید.

هزینه بیمه دولتی در ترکیه برای افراد واجد شرایط در حدود 1000 لیر سالانه می‌باشد و کسانی‌که از بیمه دولتی ترکیه استفاده می کنند حق استفاده رایگان از تمامی بیمارستان های دولتی ترکیه را دارند. دانشجویانی که اجازه اقامت خود را دریافت نکرده اند می توانند با مراجعه به مرکز بیمه عمومی محل تحصیل یا زندگی ثبت نام خود را انجام و نام خود را در سیستم بیمه ی دولتی رزرو کنند تا بعد از اخذ اجازه اقامت با واریز وجه و تکمیل پرونده و ورود شماره ملی خارجی خود از امکانات بیمه ی دولتی استفاده کنند.

افراد خارجی که به روشی غیر از اقامت دانشجویی یا کاری در ترکیه ساکن شده اند بایستی از طریق شرکت های خصوصی اقدام به دریافت بیمه کنند. شرکت های خصوصی بیمه در ترکیه زیاد هستند ولی معروفترین شرکتها عبارتند از ترک نیپون، آنادولو، سمپو ژاپن، آلیانز، آکسا، آک سیگورتا و چندین شرکت بیمه دیگر. هر کدام از این شرکت ها برای خدمات تحت پوشش خود هزینه های متفاوتی برای یکسال دریافت می کنند. برای مثال شرکت ترک نیپون یکی از بهترین شرکت های بیمه ی بخش خصوصی است و هزینه ی آن به نسبت بقیه ی شرکت ها متعادل تر است. در این میان بیمه های سومپو و آنادولو هم جز گزینه های خوب برای دریافت بیمه هستند. برای دریافت اجازه اقامت نوع بیمه اهمیتی ندارد ولی مدت اجازه اقامت درخواست کنندگان بر اساس تاریخ شروع و پایان بیمه ی در اداره امنیت تنظیم میشود. اداره امنیت برای اجازه اقامت از نوزدان و افراد سالخورده بیمه درخواست نمی کند.

 

پرسش و پاسخ‌های متداول

آیا سن و جنسیت در هزینه بیمه تفاوتی ایجاد می‌کند؟

هم بله و هم خیر! جنسیت در هزینه بیمه شما تفاوتی نخواهد داشت اما هزینه بیمه با توجه به سن شما تعیین می‌شود. برای اطلاع دقیق از هزینه بیمه، جدول زیر را مشاهده فرمایید.

 

صدور بیمه چقدر طول می‌کشد؟

صدور بیمه در روز‌های کاری ترکیه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ بعد از ظهر انجام می‌شود. اما در روزهای غیر کاری، به صورت دقیق مشخص نیست که چقدر طول می‌کشد تا بیمه شما صادر شود ولی در نهایت، دوشنبه کاری بعدی، بیمه شما صادر خواهد شد.

آیا می‌شود بدون دریافت بیمه و پرداخت هزینه آن، اقامت ترکیه دریافت کرد؟

خیر. شما برای پر کردن فرم راندوو و در نتیجه دریافت اقامت ترکیه، به بیمه سلامت نیاز دارید. در هنگام پر کردن فرم راندوو، از شما شماره بیمه درخواست می‌شود که الزاما باید آن را وارد کنید.

 

آیا بیمه گرفته شده، شامل اعضای خانواده و فرزندان نیز می‌شود؟

خیر. شما باید علاوه بر خود، برای تک تک همراهان از جمله اعضای خانواده خودتان، بیمه جداگانه تهیه کنید.

 

آیا با گرفتن بیمه سلامت، می‌توان پاسپورت ترکیه دریافت کرد و شهروند ترکیه شد؟

خیر. بیمه‌ای که دریافت می‌کنید، صرفا یک بیمه برای اقامت است. همچنین لازم به ذکر است این بیمه سالانه خواهد بود و برای هرسال تمدید اقامت خود، باید مجددا بیمه خود را تمدید کرده و هزینه آن را پرداخت کنید.

 

آیا بیمه تهیه شده، تاریخ انقضا دارد؟

بله. در حال حاضر بیمه به صورت یکساله به هر فرد اعطا می‌شود و برای تمدید اقامت موقت، نیازمند تمدید بیمه خود برای یک سال دیگر هستید.

چرا هزینه بیمه‌ای که شما دریافت می‌کنید، ارزان‌تر از بقیه است؟

از آن‌جایی که «………..» یکی از نماینده‌های رسمی شرکت بیمه آنکارا در ترکیه به حساب می‌آید، بسته‌های بیمه ما شامل تخفیف می‌شوند.

 

آیا امکان پست کردن بیمه به ایران وجود دارد؟

بله. ما می‌توانیم بیمه شما را به محض صدور، به آدرس شما در ایران، پست کنیم. لازم به ذکر است که در چنین شرایطی، هزینه پست بیمه به ایران، به عهده شما خواهد بود.

 

چطور می‌توانیم بیمه خود را در خاک ترکیه دریافت کنیم؟

ارسال بیمه شما به صورت پستی به آدرس شما در ترکیه، کاملا رایگان خواهد بود و به محض صدور بیمه شما، در صورت تمایل‌تان، بیمه برایتان پست می‌شود.

 

مزیت بیمه شما نسبت به دیگر شرکت‌ها چیست؟

تمامی بیمه‌های درمانی در کشور ترکیه یکسان هستند و تفاوتی بین آن‌ها وجود ندارد. تنها نکته حائز اهمیت این است که پس از خرید بیمه، کد مربوطه را دریافت کنید تا بتوانید از آن برای پر کردن فرم راندوو، استفاده کنید.